SCIENCE CAFÉ: Алжир тақырыбындағы жобаларды қорғау

20 қазанда Академияның студенттік ғылыми қоғамдастығының өкілдері “АЛЖИР” саяси қуғын-сүргін және тоталитаризм құрбандарының мұражай-мемориалдық кешеніне барды. Студенттер мұражай бойынша экскурсия барысында “АЛЖИР”тұтқындарының қиын тағдыры туралы білгендерімен бөлісті. Экспонаттарды, күзетшілердің жабдықтарын және казарманың макеттерін қарап отырып, тұтқындар өмір сүрген жағдайларды анық көрді.

Ресми құжаттарға сәйкес, тұтқындардың негізгі бөлігі саяси себептермен қудаланған әйгілі мемлекет, саяси және қоғам қайраткерлерінің әйелдері болды, ақтау процессі ондаған жылдарға созылды. Студенттер өз жобаларында посткеңестік кеңістікте есімдері кеңінен танымал әйелдердің тағдырлары туралы әңгімеледі: Азиза Рысқұлова және оның анасы Арифа Есенғұлова, Дәмеш Жүргенева, Рабиға Асфендиярова, Гүлжамал Майлина, Гүляндам Ходжанова, жазушы Галина Серебрякова, жазушылардың әйелі Борис Пильняк, Болат Окуджаваның анасы және Майя Плисецкая және т. б.

АЛЖИР ХХ ғасырдағы адам трагедиясының мәңгі үнсіз куәгері болып қала береді және оның тұтқындары мәңгі есте қалады. Өткеннің шынайы тарихын жеткізу біздің өскелең ұрпақ алдындағы парызымыз деп санаймын, деп Science café студенттік ғылыми қоғамдастығының ұйымдастырушыларының бірі Жанар Мырзабаева бөлісті.

Қазылар алқасының өкілдері 6 жобамен таныстырылды. Әр жұмыс мазмұны мен өзіндік ерекшелігінің критерийлері бойынша бағаланды. Science café жұмысының қорытындысы 2023 жылдың соңына дейін жарияланады.